Chicago Blues: A Living History (USA)

02.juuni

kell

19:00

2. juunil esineb Nordea Kontserdimajas Chicago bluusimuusika suurnimedest koosnev ansambel CHICAGO BLUES: A LIVING HISTORY. Unikaalse bändi koosseisu kuuluvad tuntud bluusimuusikud Billy Boy Arnold, John Primer, Billy Branch, Lurrie Bell ja Carlos Johnson. Tallinnas esitatakse kronoloogilises järjekorras Chicago bluusi kuulsamaid palasid.
Chicago Blues: A Living History projekt viib publiku unustamatule teekonnale läbi Chicago bluusi traditsioonide arengu. Muusikaline retk algab varastest 1940ndatest aastatest, mil loodi esimesed ansamblid, kus tugevalt trumme kuulda, ja põhiinstrumendiks oli klaver. Edasi läheb kontsert läbi 1950ndate aastate kuni elektrikitarr ning suupill võtavad põhiinstrumentidena võimust ja loovad koos aluspõhja roki, r’n’b, souli ja pop-muusikale, sellisena nagu me neid tänapäeval teame.
Chicago Blues: A Living History on pretsedenditu koostöö, mis ühendab kaks põlvkonda Chicago suurepäraseid muusikuid. Esimest korda on kokku tulnud pillimehed, kes mänginud koos tõeliste Chicago bluusi rajajatega, hajutades piire ja tekitades piltlikult öeldes silla stiili algatajate – varajaste bluusi-ikoonide – ja tänapäeva muusika vahel. Ansambel sai kokku, et olla tunnistajaks bluusimuusika ajaloole ja jõule oma ehedaimal kujul. Chicago bluusi traditsiooni hiilgavad pärijad Billy Boy Arnold, John Primer, Billy Branch, Lurrie Bell ja Carlos Johnson avaldavad koos austust bluusimuusika evolutsioonile selle alguspäevist tänaseni. Läbi nende jääb Chicago bluus elama.

Selle ainulaadse koosseisuga ansambli lugu algab aastal 1948, mil Billy Boy Arnold võttis oma esimese suupillitunni Sonny Boy Williamsoni enda käe all. Hiljem liitus ta Bo Diddleyga ning lindistas ka enda klassikaks saanud «I Wish You Would» pala. Muddy Waters oli linna bluusikuningas 50ndatest 80ndateni, mil John Primer sai tema kitarristiks. Primer valiti välja ka Chicago bluusititaani Willie Dixoni poolt, kelle kõrval olev suupillimängija koht võeti üle noore Billy Branchi poolt. Carey Belli poeg Lurrie ühines peagi Branchiga ansamblis ning mängis kitarri Koko Taylori saateks. Koko palkas ka kitarristi Carlos Johnsoni – sama Johnsoni, kes mängis Junior Wellsile – Branchi üks mentoritest. Seega põhilised Chicago Blues: A Living History projekti muusikud on mänginud koos mitmete Chicago bluusi-ikoonidega.
Chicago bluusimuusika mitte ainult ei loonud aluspõhja rock’n’rollile ja tänapäeva popmuusikale, vaid selle lood, kõla, muusikageeniused ja müüdid on loendamatu mõjuga Ameerika ühiskonnale ja puudutanud inimesi üle maailma. Kuuleme Chicago bluusi kõige suurematest linnadest kõige pisemate kaugete küladeni. Kuuleme seda reklaamides, filmimuusikas ja mitmete muusikažanrite tänapäeva suurimate hittlugude DNA-s. Üle kogu maailma on massiliselt tekkinud temaatilisi klubisid, festivale, ringkondi ja ajakirju, et sellele äärmiselt mõjukale muusikastiilile austust avaldada.
Chicago bluusi võrratu jõud on kannustanud artiste üle maailma 1940ndatest saati. Juba pool sajandit on rokijumalad imetlenud Chicago bluusi virtuoose. Nii näiteks valis kultusbänd Rolling Stones (kes võttis oma nime Muddy Watersi loo järgi) bändi esimese singli tarbeks Chicago-bluusi lugudekirjutaja, titaani Willie Dixoni pala. Dixoni lugusid kasutasid oma loomingus ka The Doors, Cream ja Led Zeppelin.

David Bowie, olles enda Ziggy Stardustiga kaasneva kuulsuse haripunktis, valis Billy Boy Arnoldi «I Wish You Would» enda «Pin Ups» albumi lugude sekka. Noor Eric Clapton ja tema bänd The Yardbirds tegid oma esimesed lindistused Chicago-bluusi suupilligeeniuse Sonny Boy Williamson II (Rice Miller) taustabändina, valides samuti debüütlooks «I Wish You Would». Kaheksa aastat enne albumi «Rumours» ilmumist tuli Fleetwood Mac Chicagosse, et salvestada koos Willie Dixoni ja bluusiklaveri legendi Otis Spanniga. Eric Clapton ja Cyndi Lauper valisid Little Walteri ja Muddy Watersi lood enda 2010. aastal ilmunud sooloalbumitele.

On võimatu ette kujutada ka mitmete kaasaegsete rokkbändide kujunemist, ilma, et Chicago bluusi poleks kunagi sündinud. Sama kehtib ka erinevate muusikastiilide staaride kohta – Janis Joplinist ja Jimi Hendrix’ist Bob Dylani ja The Grateful Dead’ini, Led Zeppelinist (kes olid tuntud Chicago bluusi austajad) Prince’ni (kes on tuntud oma kirglike pikkade bluusisettide järgi) ja Beyoncé’ni (kes on kehastanud Etta Jamesi Chicagos tegutsenud Chess Records plaadifirmast rääkivas filmis «Cadillac Records»).
Chicago Blues: A Living History projekt on juba võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu, olles nomineeritud ka Grammy auhindadele. Bändi tegevus sai kõrgelt tunnustatud kriitikute, muusikute ja ajaloolaste poolt üle maailma kui «Kõikide aegade suurepäraseima tänuavaldusena Chicago bluusimuusikale».

Chicago Blues: A Living History esineb Tallinnas, Nordea Kontserdimajas 2. juunil.
Piletid tulevad vabamüüki esmaspäeval, 3. veebruaril kell 10.00 Ticketpro internetipoes aadressil www.ticketpro.ee ja kõigis Ticketpro müügipunktides, Statoili teenindusjaamades, Selverites ning valitud Eesti Posti kontorites üle Eesti.

FBI Concert Club’i liikmed saavad pileteid osta alates reedest, 31. jaanuarist.
FBI Concert Club’i liikmeks saab tasuta registreeruda internetis aadressil www.fbi.ee.

Kontserdi produtsent on Live Nation Baltics koostöös Nordea Kontserdimajaga.
Live Nation Baltics’it sõidutab Peugeot.

Loe lisainfot
  • Vanusepiirangut ei ole
  • Soodustused puuduvad, kehtiv pilet on vajalik kõigile – sh. ka sülelapsele
  • Hilinejaid saali ei lubata!
  • Pildistamine ja filmimine pole lubatud
  • Ratastoolis külastaja piletitellimus saata info@ticketpro.ee
  • I rõdu 1 ja 2 rea ning II rõdu 1 rea kohad on piiratud nähtavusega. Serval paikneb ohutuspiire
Sulge lisainfo
Piletiinfo

Alexela Kontserdimajas toimuvatele üritustele on võimalik pileteid osta:

  • Piletilevi kassast Solaris Keskuse I korrusel
  • Piletilevi e-poest www.piletilevi.ee
  • Statoili jaamadest üle Eesti
  • Selveritest üle Eesti

Piletilevi müügipunktidest ostetud pileti hinnale lisandub üldjuhul teenustasu 0,90 € pileti kohta.
Alates 06.06.2016 rakendub Piletilevi.ee internetipoe kasutamise teenustasu 0,50 € pileti kohta. Ilma teenustasuta saab soetada pileteid järgmistest kassadest: http://www.piletilevi.ee/est/uldinfo/kuidasosta/teenustasud/
Eriürituste piletite teenustasude suurused võivad olla erinevad.

Piletimaailmast ostetud netipileti võib külastaja vahetada turvamärgistusega pileti vastu Piletimaailma müügipunktides. Prinditud pilet tagab sissepääsu üritusele!
NB! Kui Teil ei ole võimalust e-piletit printida, siis jätke meelde valitud ürituse andmed. Pileti saate Piletimaailma müügipunktist kätte, kui esitate ürituse andmed ja isikut tõendava dokumendi.

Kohapealt on võimalik pileteid osta Piletilevi kassast Solaris Keskuse I korrusel.

Täiendavat infot ürituste ja piletite kohta saab:

Sulge piletiinfo