Tunne Kelami loodusfotode näitus „MÄRKA, MIS SU ÜMBER. AVALI SILMAGA“

Tunne Kelam on saanud pildistamisel inspiratsiooni Eesti loodusest. Autor tõdeb: „ Ma hakkasin vaatama, et tavalised looduspildid on küll ilusad, aga need võiksid minna pigem kuskile turismibrošüüri. Ka looduse käsitlemisel on siiski vaja individuaalset lähenemist või tunnetust, seda, mis on just minu jaoks huvitav või mida ma olen selles avastanud. Seetõttu on sel näitusel väga suur osa detailidel ja huvitavatel momentidel.

Eesti loodus on imeline, ta on ürgne. Eesti on unikaalne just selle poolest, et tal on nii palju loomulikku, puutumatut loodust. Väga mitmekesine maa selle poolest. Territooriumilt Belgia-suurune, aga Eestis on üllatav rikkus loodusvormides: metsade kõrval nii palju järvi, künklikke maastikke, soid, ülimalt mitmekesine rannajoon, pankrannikud, liivarannad, kivised, soised rannikud. See on tõesti niisugune väärtus, millele tasub tähelepanu pöörata nii meil endil, kui ka neil, kes Eestit külastavad.

Me oleme harjunud mõtlema, et meie ümber peab olema midagi erakorraliselt ilusat – kas või imeline päikeseloojang –, aga tegelikult on igal ajamomendil midagi märgata. See ongi see, mis teeb elu huvitavaks. See oleneb lihtsalt tähelepanuvõimest, võimest keskenduda mingisugusele momendile. Eks see eristab tavalist, hajutatud tähelepanu sellest erksast nägemisest, et maailm on tegelikult väga rikas, huvitav. Nägemine sõltub väga palju meie enda vaimsest hoiakust.

Loodus on see, mis on loodu. Keegi on loonud looduse. Loodus ise annab tunnistust Jumalast, oma Loojast. Just see ilu ja mitmekesisus peaks selle mõtteni viima. Seda näevad inimesed, kes on avatud ja kes ei ole oma kitsaste mõttemallide kütkeis.“

Nordea Kontserdimaja näitusel on eksponeeritud 36 fotot, mis on pildistatud viimase paari aasta jooksul. Pildid on detailirohked ja lisaks looduse aastaringile leiab neis ka autorit paelunud arhitektuurseid elemente.

Tunne Kelam on fotograafina tunnetanud, märganud ja jäädvustanud Looja loodud ilu, sellest annab tunnistust ka näituse pealkiri „Märka, mis su ümber avali silmaga.“

Näituse kuraator Erkki Juhandi551 erkki.juhandi@eelk.ee

Näitust on võimalik külastada 01.02.-30.04.2018 omades piletit antud perioodil Nordea Kontserdimajas toimuvatele üritustele.